Pazartesi , Mart 1 2021

Bu Meyve; Zayıflatıyor, Cildi Güzelleştiriyor, Kas Yapıyor

Hünnap; ünnap, çiğde, zizypphus vulgaris, rhamnaceae isimleriyle de anılan hastalıklar için birebir olan meyvelerdendir. Ateş düşürmekten ağrı kesmeye kadar pek oldukca mevzuda sıhhatli olduğuna inanılan hünnap, son zamanların en popüler meyvelerinden.

Hünnap Nedir? Iyi mi Bir Meyvedir?

Bilhassa Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan, güzel kokulu, sarı renkli çiçekleri olan hünnap meyvesi, iri zeytini anımsatmaktadır. Meyve; sert çekirdekli, kırmızı renkte ve ortalama 5 metrelik ağaçlarda yetişmektedir. Dikenli ağaç meyvelerinden olması hünnap toplamanın zor noktalarından biridir.

İç kısmı süngerimsi, dış kısmı ise sert deriyi anımsatan hünnap meyvesi, oldukca tüketilen meyveler içinde yerini almakta. Her geçen gün daha oldukca duyulması ise tüketiminin daha da artacağını göstermekte.

Hünnap Meyvesinin Özellikleri Nedir? Iyi mi Kullanılır?

Ana vatanı Suriye olan hünnap, Cenup Anadolu’da da yetiştirilmektedir. Derhal her hastalığa şifa olması sebebiyle üretim sahası genişletilmeye adım atmıştır. Buna bağlı olarak derhal hepimiz tarafınca da bilinmektedir.

Hünnap, çeşitli yerlerde kullanılan şifalı meyvelerden biridir. Hünnap kullanımı bilhassa eczacılıkta değişik kür takviyeleri ile günlük tüketim için hazırlanmaktadır. 20 günlük hazırlanan bu kürler ile sabah akşam tertipli tüketilen hünnap, kolesterol ve diyabet hastalığı için şifa olmaktadır. Bunun yanında kaynatılıp reçeli yapılmakta ek olarak mütevazi ve pişmemiş olarak da tüketilmektedir. Hünnap kullanımı dikkat çekecek kadar geniş bir yelpazeye haiz. Topladığınız hünnapları güneşte kurutup çerez olarak tüketebilirsiniz. Kaynatıp demleyerek nebat çayı olarak içebilirsiniz.

Hünnap Meyvesinin Yararları Nedir?

Hünnabın ilk faydası, kalp dengesini sağlamaktır. Bilhassa kolesterol problemi yaşayan yaş averajı yüksek bireyler, tertipli hünnap tükettiklerinde daha rahat hareket edebildiklerini görebilirler. Hünnap yararları içinde dikkat çeken bir diğeri ise zayıflamaya birebir olması. Düşük kaloriye haiz olması ise meyvenin bol miktarda tüketilmesini sağlar. İçinde şeker, nitrat, müsilaj, C vitamini bulunan hünnap, metabolizmanın emek verme hızını ikiye katlar.

Enerji artışı sağlamış olduğu için bilhassa spor toplumunda çokça tüketilmektedir. İçindeki şeker oranı göze batacak kadar oldukca değildir. Bunun yanında muhteviyatında enerji kazanmaya kafi gelecek oranda şeker yer edinmiştir. Hünnap yararları içinde, C ve A vitamini bulunması sebebiyle saymakla bitmez. Bağışıklık sisteminden göz sağlığına kadar bu iki vitaminin tesiri bilinmektedir. Tertipli hünnap kullanımı iki vitaminin de sıhhatli ve dengeli şekilde alınmasını sağlar.

About Health

Avatar

Check Also

Kilolarından Kurtulan 6 Güçlü Kadın

Kilolarından Kurtulan 6 Kuvvetli Hanım

Kilo almak gerçekten biz kadınların başlıca sorunu. Bir de aşırı olanlar var malesef. Ama yaşadıkları sizin hayatınıza ilham olabilir. Şimdi size 6 inanılmaz güçlü kadın göstereceğiz. Bu 6 kadın kilo vermeyi, sağlıklarını iyileştirmeyi ve hayatlarını tamamen değiştirmeyi başardılar. 6. Mayra Rosales Mayra Rosales , obezitesi olan kadınlar arasında bir rekora sahip. Kilo vermeye başlamadan önceki […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir