Çarşamba , Aralık 2 2020

Zencefil Çayının Yararları

Zencefil çayının yararları öteki nebat çayları benzer biçimde vücuda birçok faydası olan bir çaydır. Nebat olarak zencefilin de birçok faydası vardır. Zencefil baharat olarak da kullanılan bir bitkidir. Bir ekip hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu nebat çayın haricinde baharat özelliği ile yemeklerde de kullanılır.

Zencefil Çayı Neye İyi Gelir?

Zencefil çayı soğuk algınlığını hafifletir, terlemeye sebep olur buda ateşi olan kişilerin ateşinin düşmesini sağlar. Boğaz ağrılarına da iyi gelen zencefil çayı mide bulantısının geçmesine de destek sunar. Solunum yollarının açılmasını kolaylaştırır. Deniz tutan insanların zencefil çayı içmeleri bulantılarına ve baş dönmelerine iyi gelecektir. Romatizma tedavisini destek sunar ve kas ağrılarına oldukça iyi gelir. Kan şekerinin düşmesini sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır.

Zencefil Çayı Iyi mi Hazırlanmış olur?

Bir tane zencefilin kabuğu temizlenir. Su kaynatılır ve kaynayan suyun içine zencefil dilimleri atılır. Ortalama 15-20 dakika demlendikten sonrasında süzülerek içilir. Eğer tadı acı gelirse bal kullanılarak tatlandırılabilir.

Zencefil Çayının Sağlığa Yararları

Zencefil Çayı Neye İyi Gelir

Zencefil Çayı Neye İyi Gelir

Zencefilin son yıllarda son aşama çoğalan kanser hastalığından koruduğu bilinmektedir. Bilhassa mide bulantısını geçirme özelliği ile bilinir. Mide hastalıkları, hazımsızlık benzer biçimde hastalıkların tedavisine yardım eder. Kalp sağlığını sakınan zencefil çayı kemik sağlığını da korur. Sindirim sistemine pozitif tesirleri olan bu çay böbrekleri de korur. Hamilelik döneminde mide bulantıları yaşayan yada hastalık döneminde mide bulantısı problemi ile karşı karşıya kalanlarında zencefil çayı içmeleri bu sıkıntılarının geçmelerini elde edecektir.

Zencefil Çayının Yan Tesirleri ve Zararları

Nebat çaylarının oldukça fazla yararı vardır fakat bazı durumlarda zararları da ortaya çıkabilir. Bu yüzden nebat çayları içilmeden ilkin doktora danışılması gerekmedir. Fakat zencefil çayı öteki nebat çaylarının aksine oldukça fazla yan tesiri olmayan bir çaydır. Gerilim, şeker ve kalp hastalığı olanlar zencefil çayı kullanmadan ilkin doktorlarına danışmalıdırlar. Eğer bu çay gereğinden fazla tüketilirse bir ekip sorunlara yol açabilir. Bunlar ishal, göğüs yanması ve ağızda yanma hissidir. Kan inceltici özelliği olduğundan ameliyattan sonrasında kullanılmaması önerilir.

Öteki Nebat Çayları hakkında yazılarımızı da okumayı ihmal etmeyin.

About Health

Avatar

Check Also

‘Ya tekrar olursa’ kaygısı stres bozukluğuna neden oluyor!

‘Ya yine olursa’ kaygısı stres bozukluğuna niçin oluyor!

Yaşadıkları afetin etkisinden kurtulamayan bazı insanlar, aradan yıllar geçse de afetin zihinlerindeki canlılığından bir türlü kurtulamıyorlar. Bu da bu kişilerin olumsuz duygulara kapılmasına yol açıyor. Bu kişilerde oluşan ‘ya tekrar olursa’ kaygısının ve korkusunun travmanın ardından stres ve kaygı bozukluğuna neden olarak kişinin işlevselliğine zarar verdiğini ifade eden uzmanlar, bu kişilerin kesinlikle bir profesyonel yardım almasını tavsiye ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir