Çarşamba , Aralık 2 2020

Vücudunda Et Beni Olanlar Dikkat

Tüm dünyada yaygın görülen insülin direnci: diyabet, metabolik sendrom, kalp-damar problemleri şeklinde birçok mühim hastalığa da niçin oluyor. Sadece insülin direncini direkt belirleyebilecek bir laboratuar testi bulunmuyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İlkay Çakır, et benleri ve akantosis nigrikansın insülin direncinin emaresi olabileceğini vurguluyor. Son dönemde daha fazlaca rastlanan bir hastalık olan insülin direnci, et benleri ya da akantosis nigrikansın görülme sıklığına bakılarak teşhis edilebiliyor. Kan şekeri ve insülin seviyelerindeki değişimin et benlerinin artmasına niçin bulunduğunu özetleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İlkay Çakır, et beni olmayan bireylerle karşılaştırıldığında et benleri olanların kolesterol oranlarının daha yüksek, iyi kolesterol seviyelerinin daha düşük bulunduğunun saptandığını kaydetti.

Kilo Alındıkça Görülme Sıklığı Artıyor

Tıp dilinde Akrokordon ya da skin tag diye adlandırılan deri katlantıları ‘et beni’ olarak bilinir. Et benleri çoğu zaman ağrısız, boyu 1 santimetreyi nadiren geçen, yumuşak, kenarları düzensiz olabilen, cildin kendi renginde yada birazcık daha koyu iyi huylu doku parçacıklarıdır. Koltuk altı, kasık şeklinde kıvrım yerlerinde, yüzde ve göz kapağında da oluşabilirler. Et benleri insülin direncinin ya da şeker hastalığının bir emaresi olabilir. Yrd. Doç. Dr. İlkay Çakır, et benlerinin kilo alındıkça arttığını, hatta insülin direnci tedavisinde kilo verilmesinin pozitif netice ortaya koyduğunu söylemiş oldu.

Et Benleri İnsülün Direncinin Habercisi Olabilir

Ek olarak, ciltte en sık görülen değişimler olarak tanımlanan akantosisnigrikans ve skin tag’ler de insülün direncinin bir öteki emaresi olabilir. Akantosisnigrikans cilt yüzeyinden hafifçe kabarık, kadifemsi, koyu renkli plaklara verilen isimdir ve bilhassa ense, koltuk altı şeklinde kıvrım yerlerinde görülür. Akantosisnigrikans, fazlaca nadiren iç organların kanserleri ile beraber görülebilirse de daha ziyade insülin direnci ve diyabetin habercisidir. ABD’de meydana getirilen çalışmalarda kilo arttıkça akantosisnigricans görülme sıklığının da arttığı ortaya çıkmıştır. Yaş ilerledikçe de bu cilt değişikliğine daha sık rastlanır.

Labaratuar Testiyle Belirlenemiyor

İnsülin direncini tam olarak ölçebilecek bir laboratuvar testi bulunmuyor. Sadece kan şekeri, trigliserit, iyi huylu kolesterol ve açlık insülin seviyeleri bazı eşik değerlerin üstünde saptandığında insülin direncine işaret ediyor. Şişmanlık, bilhassa bel çevresinin kalınlaşması, kan basıncının artması, açlık kan şekerinin ve trigliseritlerin artması, iyi kolesterolün düşmesi şeklinde durumlarda da insülin direncinin daha fazlaca düşünülmesi gerekiyor. Ek olarak ciddi seviyelerde insülin direnci olan bireylerde daima şeker hastalığı seviyelerine kadar yükselmiş şeker ölçümleri görülmeyebiliyor. Hastalarda bazı cilt değişimleri, yumurtalıklarda kistler, vücudun uç bölgelerinde gelişme yada kalınlaşmalar, kas krampları şeklinde emareler görülebiliyor. Hastaların kendilerinin de kolayca fark edebileceği ciltteki bazı değişimler insülin direncini belirlemede ve lüzumlu önlemleri almada anahtar rol oynayabiliyor.

İnsülin Direnci Sebepleri

İnsülin direnci, vücuttaki düzgüsel insülin seviyesine dokuların kafi cevabı vermemesi olarak tanımlanabilir. İnsülin, pankreasta üretilen ve kandaki şekeri dokulara taşıyarak, dokuda enerji deposu olarak kullanılmasını elde eden bir maddedir. Dokuların insülini tanıyamaması ya da ona lüzumlu yanıtı vermede yetersiz kalmaları birçok ender genetik hastalığa sebep olabilir. Ek olarak ikincil insülin direncine neden olan öteki etkenleri de şu şekilde sıralanabilir; •Şişmanlık, •Stres, •Enfeksiyonlar •Üremi •Gelişme hormonu fazlalığı •Kortizol artışı •Gebelik Klinik uygulamalarda sıkça karşılaştığımız metabolik sendrom, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, koroner arter hastalığı, polikistikover şeklinde hastalıkların da sebepleri tam çözülememiş olsa da insülin direnciyle ilişkili bulunmuştur. İnsülin direnci olan fazla şişman bireylerin şeker hastalığı, kalp-damar hastalıklarına daha yatkın olduğu bilinmektedir. Üstelik kalınca barsak, meme ve rahim duvarı kanserleri de insülin direnci artmış kişilerde daha sık görülür.

About Health

Avatar

Check Also

‘Ya tekrar olursa’ kaygısı stres bozukluğuna neden oluyor!

‘Ya yine olursa’ kaygısı stres bozukluğuna niçin oluyor!

Yaşadıkları afetin etkisinden kurtulamayan bazı insanlar, aradan yıllar geçse de afetin zihinlerindeki canlılığından bir türlü kurtulamıyorlar. Bu da bu kişilerin olumsuz duygulara kapılmasına yol açıyor. Bu kişilerde oluşan ‘ya tekrar olursa’ kaygısının ve korkusunun travmanın ardından stres ve kaygı bozukluğuna neden olarak kişinin işlevselliğine zarar verdiğini ifade eden uzmanlar, bu kişilerin kesinlikle bir profesyonel yardım almasını tavsiye ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir