Çarşamba , Aralık 2 2020

Karpuz Çekirdeği Çayı Yararları

Yaz aylarının şüphesiz ki vazgeçilmezidir karpuz. Aslına bakarsak bir tek tadı değildir karpuzu mükemmel meydana getiren. Karpuz bununla beraber içinde vitamin ve mineralleri barındırır. Karpuzda yer edinen ve ona kırmızı rengini veren likopen isminde madde bununla beraber kuvvetli bir antioksidandır. Sadece karpuzun olağanüstü nimetleri bu şekilde de sınırı olan değil. Azca sonrasında okuyacaklarınızdan sonrasında karpuz çekirdeklerini tekrar çöpe atmayacaksınız.
Bazı marketlerde çekirdeği çıkarılmış dilim halinde karpuzlar satılır. Hepimiz çekirdek ayıklamayı sinir bozucu bulurken aslen sağlığımıza yararlı.

Düşük kalorili olan karpuz çekirdekleri bununla beraber bizlere bol miktarda enerji veriyor. Karpuz çekirdekleri lif ve protein içermesinin haricinde eğer doğru kullanabilirseniz müthiş bir atıştırmalık haline getirilebiliyor. Enerji verici karpuz çekirdeklerini salatada, müslide ve smoothielerde kullanabilirsiniz. Öte taraftan gene çekirdekleri kızartarak çerez benzer biçimde tüketebilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz ile karpuz çekirdeği ve taze meyvelerle hazırlayabileceğiniz mükemmel bir çay.

İşte hazırlanışı:
1- 2 litre suyu kaynatın.
2- 20-30 karpuz çekirdeğini çektirin ve 15 dakika kaynatın.
3- Altını kısın ve soğuması için bekleyin.
4- 150 gram karpuzu ve soğuttuğunuz çayı blender yardımıyla karıştırın.
5- Kazandığınız karışımı sürahiye koyup buzdolabında beklemeye alın.

Iyi mi içiliyor:
1- Müthiş çayı iki gün süresince için. Üçüncü günde ise içmeyin.
2- Sabah aç karnına için. Kahvaltıdan otuz dakika sonrasında da içilebilir.
3- Çayı haftada iki gün ard arda, üçüncü gün asla içmeyecek şekilde tüketin.

Sağlığınıza iyi mi yarar ediyor?
1- Karpuz çekirdeğinde yer edinen minerallerden biri de magnezyumdur. Her 4 gram karpuz çekirdeğinde 21 miligram magnezyum vardır. Magnezyumun enzimler, hücreler, kaslar, sinirler ve gerilim için inanılmaz tesirleri var. Ek olarak içinde yer edinen protein ve kalsiyum metabolizmanızı düzenliyor.

2- Step to Health’te belirtilenlere gore karpuz çekirdekleri vücuttan zehir atmak için kullanılıyormuş. Böbrek taşları ve tansiyonu düzenlemekte de etkiliymişler.

3- Karpuz çekirdeği yer edinen bir çayı tüketmek sindirim sisteminize de yararlı. Çekirdeğin içinde yer edinen folik asit, sindirim için lüzumlu olan mide asidinin salgısını tetikliyor.

4- Hamile kalmak için folik asit son aşama yararlı.

Karpuz çekirdeklerinin bu kadar yararlı bulunduğunu biliyor muydunuz?

Karpuz çekirdeğinin yararlarından haberdar olmaları için yazıyı tüm tanıdıklarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

About Health

Avatar

Check Also

‘Ya tekrar olursa’ kaygısı stres bozukluğuna neden oluyor!

‘Ya yine olursa’ kaygısı stres bozukluğuna niçin oluyor!

Yaşadıkları afetin etkisinden kurtulamayan bazı insanlar, aradan yıllar geçse de afetin zihinlerindeki canlılığından bir türlü kurtulamıyorlar. Bu da bu kişilerin olumsuz duygulara kapılmasına yol açıyor. Bu kişilerde oluşan ‘ya tekrar olursa’ kaygısının ve korkusunun travmanın ardından stres ve kaygı bozukluğuna neden olarak kişinin işlevselliğine zarar verdiğini ifade eden uzmanlar, bu kişilerin kesinlikle bir profesyonel yardım almasını tavsiye ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir