Çarşamba , Ocak 20 2021

İşte Her Gün Bal ve Tarçın Yediğinizde Vücudunuzda Olanlar

İnsanlar yüzyıllardır bal ve tarçın kullanıyorlar ve her ikisi de Hindu ve geleneksel Çin tıbbında oldukça yaygın. Bal hiçbir süre geçerliliğini yitirmez ve tarçın da bin yıl ilkin o denli değerliydi ki yalnız bir imparatora layık bir hediyeydi. Şimdi hepimiz temin edebiliyor ve yararları da bilimsel olarak kanıtlandı. İşte bu müthiş leziz ve yararlı karışımın faydalarına dair bazı kanıtlar.

Yaşlanmayı önler

Özgür radikaller (oksidanlar) dokuları oksitler ve vücut hücrelerini tahrip ederler. Bu durum erken yaşlanmaya ve hastalıklara niçin olabilir. Antioksidanlar özgür radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanma sürecini yavaşlatırlar.

Bal hepsi birer kuvvetli antioksidan olan fenoller, enzimler, flavonoidler ve organik asitler ihtiva eder. Emek harcamalar karabuğday balı benzer biçimde daha koyu renkli balların bu bileşikler bakımından kuvvetli bir kaynak bulunduğunu gösterdi. Tarçın gene kuvvetli bir antioksidan olan polifenol içeriyor. Tarçın sarımsak ve keklik otu da dahil olmak suretiyle 26 baharat ve bitkiden daha çok antioksidan içeriyor.

Kalp sağlığına iyi gelir

Bal ve tarçın, dünya genelinde en yaygın ölüm sebebi olan kalp rahatsızlıklarını önlemeye destek oluyor. Bal kalbe kan akışını arttırarak atardamar duvarlarını genişletiyor. Ek olarak kalp krizlerine ve felçlere yol açan kan pıhtılarını önlemeye destek olan antioksidanlar içeriyor. Tarçının atardamar duvarlarında aterosklorik plak oluşturan “fena” kolesterolü azalttığı ve vücudumuzdaki iyi kolesterol düzeyini arttırdığı bulunmuş oldu. Bir kavanoz bala birkaç kaşık tarçın ilave edin ve iyice karıştırın. Tertipli olarak kahvaltıda bir dilim ekmek ya da kurabiye ile tüketin.

Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır

Hem bal hem de tarçın antibakteriyel etkiye haiz olduğundan bu karışımı yalnız soğuk aldığınızda değil bununla birlikte böbrek ya da mesane enfeksiyonları benzer biçimde bulaşıcı hastalıklara karşı da kullanabilirsiniz. Bal organik bir antibiyotiktir. Eski zamanlardan beri yaraları dezenfekte etmek için kullanılır. Bakterileri yok eden defensin-1 proteini ve glukoz oksidaz enzimi ihtiva eder.
Tarçın anti bakteriyel, iltihaplanmayı önleyici ve mantarı önleyici etkilere haiz. Meşhur kokusunu ve yararlı özelliklerini veren sinamik aldehit içeriyor.

Kilo yitirilmesine destek verir

Bal ve tarçın zayıflama ürünleri değildir. Sadece, hedefiniz zayıf bir vücuda haiz olmaksa ve hâlihazırda birazcık egzersiz yapıyor ve doğru besleniyorsanız daha süratli zayıflamanıza destek olabilirler. Şeker ve tatlı tüketmek yerine bal tüketin. Balı ölçülü oranda tüketmek beslenmenizdeki kalori miktarını azaltacaktır. Ek olarak rafine şeker, yüksek kan şekeri seviyelerine ve arkasından ani kan şekeri düşüşlerine niçin olur. Glikoz seviyelerindeki bu değişimler duygusal dalgalanmaların yanı sıra fazla insülin salgılanmasına da niçin olabilir. Bal vücuttaki kan dolaşımına yavaşça katılarak kan şekerindeki ani artışı önler. Tarçın kan şekeri seviyelerini düşürür ve metabolizma için lüzumlu olan insülin hassasiyetini arttırır. Böylece, metabolizmayı hızlandırmaya destek verir ve glikozu yağa değil enerjiye dönüştürür. Bir bardak suya bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı tarçın ilave edin ve kahvaltıdan 30 dakika ilkin ya da yatmadan 30 dakika ilkin için.

Kan şekeri seviyesini düşürür

Yüksek kan şekeri pek fazlaca hastalığa niçin olabilir ve diyabet de bunlardan biri. Balın kan şekeri seviyesini azaltabileceği kanıtlandı. Balın yalnız %17’si su ve geri kalanı früktoz ve glikozdan oluşuyor. Vücut tarafınca kolayca absorbe edilebildiklerinden kan şekerinde ani artışlara niçin olmuyorlar. Bundan dolayı, şeker hastaları bal yiyebilir. Tarçın da kan şekeri seviyelerini düşürmeye destek oluyor. Bu durum sıhhatli gönüllüler ve diyabetliler üstünde meydana getirilen çalışmalarla yayınlandı. Doğal ki tarçın bir ilaç değil fakat etkili bir gıda takviyesi. Bal seçerken balın bir çok süre şekerle, tebeşirle, unla ve nişastayla karıştırıldığının bilincinde olun. Balı güvenilir bir satıcıdan satın aldığınızdan güvenli olun ve saflığını daima deneyin. Filtresiz ve pastörize edilmemiş işlenmemiş ballar kullanmak daha iyi.

Toz tarçın yerine kabuk tarçın alın, böylece Seylan tarçınını aynı adla satılan ve daha azca faydası bulunan Çin tarçınından daha kolay ayırt edebilirsiniz.

Bal iki yaşından minik olan ufaklıklara yeni doğan botülizmi isminde olan bir tür besin zehirlenmesine niçin olma riski taşımış olduğu için önerilmiyor.

About Health

Avatar

Check Also

‘Ya tekrar olursa’ kaygısı stres bozukluğuna neden oluyor!

‘Ya yine olursa’ kaygısı stres bozukluğuna niçin oluyor!

Yaşadıkları afetin etkisinden kurtulamayan bazı insanlar, aradan yıllar geçse de afetin zihinlerindeki canlılığından bir türlü kurtulamıyorlar. Bu da bu kişilerin olumsuz duygulara kapılmasına yol açıyor. Bu kişilerde oluşan ‘ya tekrar olursa’ kaygısının ve korkusunun travmanın ardından stres ve kaygı bozukluğuna neden olarak kişinin işlevselliğine zarar verdiğini ifade eden uzmanlar, bu kişilerin kesinlikle bir profesyonel yardım almasını tavsiye ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir