Çarşamba , Aralık 2 2020

Hurma Suyunun Yararları

Hurma, cennetten bir meyve olarak kabul edilmiş ve insanoğlu tarafınca oldukça sevilmiştir. Bilhassa ramazan aylarında tüketilse de aslen oldukça yararlı olup tertipli olarak tüketimi gerekmektedir. Hurma oldukça sayıda rahatsızlığa pozitif tesir eden kıymetli bir meyvedir. Hurmayla ilgili malum en genel bilgilerden birisi de hurmanın şeker bakımından varlıklı olduğudur. Bu yüzden doğru miktar ve doğru şekilde kullanım hurmanın ve hurma suyunun faydalarını almak mevzusunda etkilidir.

Hurma Suyu Nelere İyi Gelir?

Bilhassa bayanların en büyük problemlerinden kabul edilen ve sık sık ayak ve el bileklerinde görülen ödemler, bununla beraber birçok hastalığa delalet edebiliyor. Vücutta sıvı birikmesi şeklinde tanımlanan ödem, hücre içinde yer edinen sıvının hücrenin dışına çıkması ve dokular içinde ya da cildin alt tabakasında birikmesi şeklinde tanımlanabilir. Ödem görülmesi, böbrek ve karaciğer benzer biçimde mühim organlarda görülen hastalıkların, kalp benzer biçimde yaşamsal organlarda görülen hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu durumda kilo artışı da görülmesi büyük olasılıktır. Hurma suyunun faydalarına bakıldığında bu hastalıkların bir nebze iyileşmesinde, ödemin vücuttan atılmasında tesirleri görülmektedir. Bilhassa hanımlarda tane dönemlerinde oluşan ödemin giderilmesinde hurma suyunun tesiri bilinmektedir.

Hurma Suyu Iyi mi Tüketilir?

Hurma suyunun yararları saymakla bitmez fakat hurma suyundan yararlanmak için doğru şekilde tüketmek önemlidir. Geceleri yatmadan ilkin bir su bardağı suyun içine bir tane hurma koyun ve sabaha kadar beklemeye alın. Sabah hem suyunu hem de içindeki hurmayı tüketmeye itina gösterin. Bu şekilde tüketildiğinde hurma suyu, bağırsak hareketlerini hızlandırmakla birlikte ödemin de atılmasına destek olabilmektedir. Hurma suyunu bu şekilde her sabah tüketebilirsiniz. Genel olarak sıhhat açısından bir ziyanı bulunmamaktadır. Sadece mühim sıhhat sorunları olanlar ve bilhassa hamile bayanlar hurma suyunu tüketirken doktorlarına danışmalıdırlar. Hurmanın doğumu kolaylaştırdığı düşünüldüğünden erken dönemde hurmayı oldukça sık tüketmek erken doğum riskini ortaya çıkarabilmektedir.

About Health

Avatar

Check Also

‘Ya tekrar olursa’ kaygısı stres bozukluğuna neden oluyor!

‘Ya yine olursa’ kaygısı stres bozukluğuna niçin oluyor!

Yaşadıkları afetin etkisinden kurtulamayan bazı insanlar, aradan yıllar geçse de afetin zihinlerindeki canlılığından bir türlü kurtulamıyorlar. Bu da bu kişilerin olumsuz duygulara kapılmasına yol açıyor. Bu kişilerde oluşan ‘ya tekrar olursa’ kaygısının ve korkusunun travmanın ardından stres ve kaygı bozukluğuna neden olarak kişinin işlevselliğine zarar verdiğini ifade eden uzmanlar, bu kişilerin kesinlikle bir profesyonel yardım almasını tavsiye ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir