Pazartesi , Mart 1 2021

Okinawa Rejiminin İşe Yaramasının En Büyük Sebebi

Okinawa, dünyada insanlarının uzun ömürlülüğü ile malum bir ülke olan Japonya’nın güneyinde yer edinen bir ada prefektörlüğüdür. Bu bölgenin insanlarında koroner arter hastalığının görülme oranı, Japonya anakarasında yaşayan insanlara nazaran oldukça daha düşüktür.

Okinawa’da yaşayan yaşları ortalama yüz civarı olan Japonlar üstünde, bu insanların hangi yaşta kendi yiyeceklerini pişirebilen, ev işlerini yapabilen ve kendi evlerinde yaşayabilen bağımsız bireyler haline geldiklerini idrak etmek için yürütülen bir çalışmada oldukça olağan dışı sonuçlara ulaşıldı.

Emek verme yalnızca 22 kişiyi kapsamasına karşın, bu insanların %82’si 92 yaşına ve ortalama üçte ikisi averaj 97 yaşına kadar kendi kendilerine bakabilen bağımsız bireylerdi. Aslen pek oldukça Okinawalı bir tek uzun yaşamakla kalmıyor, hem de uzun, etken ve mutlu bir yaşam sürüyorlardı.

Sıhhatli bir yaşam sürmenin pek oldukça yolu vardır, fakat bunlardan en önemlisi sıhhatli beslenme ve rejimdir. Araştırmayı yürüten bilim insanı Craig Willcox, CNN ile yapmış olduğu bir röportajda Okinawalıların çoğunlukla günde yedi değişik meyve – sebze ve 18 değişik yiyecek türü tükettiklerini ve genel beslenme ve rejimlerine 200’den fazla yiyecek ve baharat kattıklarını söylemiştir.

Peki bu insanoğlu iyi mi oluyor da bu kadar oldukça oldukça çeşit meyve ve sebze tüketebiliyor?

Günde 18 değişik yiyecek bir insanoğlunun tüketebileceğinden fazla değil mi? Bunu iyi mi yapıyorlar? Bu kadar oldukça çeşit meyve ve sebzeyi yiyecek zor olmuyor mu?

Fakat en oldukça malum ve en meşhur Okinawa yemeklerinden önde gelen chanpuru adında olan tencerede kızarılmış sebze yemeği göz önüne alındığında, kim bilir bu durum görünmüş olduğu kadar imkânsız olmayabilir.

Chanpuru sözcük olarak “beraber karıştırmak” anlamına gelir.  Bu yemeğin içine pek oldukça sebze konabilir, sadece klasik versiyonunda kudret narı olarak da malum acı kavun, soya peyniri, yumurta, fasulye filizleri ve kimi zaman de havuç, lahana ve soğan vardır.

Çoğu zaman deniz yosunu, soya peyniri ve Japon turpu olarak da malum uzun beyaz turpla meydana getirilen tatlı patates ve miso çorbası ile servis edilir. Okinawalılar hem de yiyecek içinde yada sonrasında bir bardak taze demlenmiş yasemin çayıyla birlikte ananas ve papaya benzer biçimde meyveler tüketmekten de hoşlanırlar.

Sıhhatli Olmanın Sırrı Nedir?

Bir tek chanpuru değil, Okinawalıların pek oldukça yemeği jyushi ve papaya irichi adında olan pek oldukça sebzenin karışımından oluşur. Beslenmelerinde her gün çeşitli sebzelere yer verirler. Sofraları oldukça zengindir ve çeşitli yapraklı sebzeler, kök sebzeler ve deniz sebzeleri ihtiva eder. Böylece, insanoğlu gün içinde değişik sebzeler tüketme imkânı bulurlar.

Okinawa rejiminin işe yaramasının sebebi işte budur. Tek bir sıhhatli gıdanın alımına odaklanmak yada cemiyet tarafınca zararı dokunan ya da fena bellenmiş yemeklerin hiçbirini yemeyip gün içinde pek oldukça değişik sebze ve meyve tüketmek bu insanların sıhhatli ve uzun yaşamalarını elde etmiştir.

Hiçbir süre bir tek soya peyniri, acı kavun yada tatlı patates yemezler. Aksine bunların yerine sık sık pirinç yada erişte yemeyi tercih ettikleri de olur. Okinawalılar’ın yiyecekleri çoğu zaman değişik tür sebze – meyvelerden ve değişik renk ve dokulardaki yiyeceklerden oluşur.

Bu yüzden bir tek lahana, yer bademi yada Hint Bektaşi üzümü benzer biçimde oldukça sıhhatli gıdaların tüketimine odaklanmayın. Sıhhatli ve dengeli beslenmenin sırrı, gün içinde yediğiniz taze sebze ve meyvelerin türünü artırmaktır. Hatta mümkünse günde yedi çeşit sebze ve meyve tüketimine itina gösterilmelidir.

About Health

Avatar

Check Also

Sizi şişmanlatan 9 kötü alışkanlık!

Sizi kilo aldıran 9 fena alışkanlık!

Kilo vermek için herkesin kendine göre bir favori yöntemi var gibi görünüyor. Ama ne yazık ki, bu yöntemler çoğunlukla işe yaramayabiliyor. Çünkü kilo vermek için değişik yöntemler denenmesine rağmen günlük yaşantımızdaki birçok alışkanlığımız kilo vermek bir yana dursun şişmanlamamıza neden olabiliyor. Bu yazımızda kadınların kilo vermesini engelleyen ve şişmanlamasına neden olan 9 kötü alışkanlıktan bahsedeceğiz. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir